Célunk, hogy a lehető legteljeskörűbb szolgáltatást nyújtsuk ügyfeleinknek, ezért most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat Önnek egy helyre az NTAK-kal kapcsolatosan.
Mi is az az NTAK?
Ha röviden szeretnénk válaszolni: Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ. Részletesebben kifejtve az NTAK 2019-ben a Nemzeti Turisztikai Ügynökség (NTÜ) felügyelete alatt kezdte meg működését, egy olyan digitális platform, ahol valós időben látható Magyarország összes szálláshelyének anonim, forgalmi statisztikai adata. A döntéshozó célja az ágazat fehérítése, valamint turisztikai szakma célzottabb támogatása a beérkező adatok elemzése alapján.
Mikortól kötelező?
A hatályos jogszabályok alapján az NTAK rendszerébe minden szálláshelyet regisztrálni kell. A regisztráció kötelező 2021 november 1.-től a vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók számára is, az ő számukra az adatszolgáltatás 2023. január 1.-től kötelező! A jogalkotó ezt a dátumot utólagosan 2023. július 1.-re módosította.
FRISSÍTÉS!
A Kormány módosító rendelete alapján szakaszosan kerül bevezetésre az NTAK adatszolgáltatás a vendéglátó és turisztikai attrakciók üzemeltetői számára.
2023. július 1.-től azon vállalkozások számára vált kötelezővé az adatszolgáltatás, melyek 2022. évi vendéglátásból, illetve jegyeladásból származó bevétele meghaladta a 100 millió forintot.
Azon vállalkozások, melyek ugyanezen időszakra vonatkozó bevétele 12-100 millió között volt az adatszolgáltatás bevezetése 2024. január 1.-re tolódott.
Ne feledje, a regisztráció kötelező azok számára is akiknek bevétele nem haladta meg a 12 millió forintot, vagy nincs lezárt üzleti évük még. A regisztrációt ezen a linken tudja végrehajtani.
További fontos információ, hogy a módosító rendelet korlátozza az ingyenes VENDÉGEM szoftver használatát is. A díjmentesen biztosított szoftver használatára azon vállalkozások jogosultak, akiknek a 2022 évi árbevétele 12-50 millió forint között volt. a jogszabály így kizárja azokat akiknek a bevétele 50 millió felett volt, illetve azokat is akiknek nincs még lezárt üzleti éve. Azok akik árbevételük alapján nem jogosultak a VENDÉGEM szoftver használatára, de korábban azt jelölték meg a szoftver használata 2023. október 1.-ig biztosított.
Milyen adatok kerülnek az NTAK-ba?
Az NTAK rendszerébe kizárólag statisztikai jellegű adatok kerülnek, a rendszer nem fogd semmilyen személyes jellegű adatot (a szolgáltatásokat igénybe vevők nem azonosíthatóak). Az MTÜ a beérkezett adatokból kimutatásokat, összefoglalókat készít, ezeket jogosult felhasználni kutatási, fejlesztési feladataihoz felhasználni, illetve az adatbeküldő azonosítására alkalmatlan formában nyilvánosságra hozni. A beérkező adatok alapján látható illetve mérhető a szakemberek számára egy adott település, turisztikai térség vagy akár a teljes szektor eredménye.
Ki fér hozzá az NTAK-ba beküldött adatokhoz?
A NAV (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) rálát a bevételi adatokra, hosszútávú cél, hogy a beérkező adatok összevethetőek legyenek az online pénztárgépek és számlák bevételeivel.
A KSH (Központi Statisztikai Hivatal) törvényben meghatározott feladatinak ellátásához hozzáfér a statisztikai adatokhoz. Hosszútávú cél, hogy az ágazatban kiváltható legyen minden egyéb adatszolgáltatás.
A területileg illetékes önkormányzatok kereskedelmi hatóságként rálátnak az adatokra. A jegyző ellenőrzi a regisztráció meglétét, valamint az adatszolgáltatást is, így esetleges hiányosságok, működési engedélytől eltérően regisztrált adatok, elmaradások, vagy nem rendszeres adatszolgáltatás esetén szigorú szankciókat szabhat ki a vállalkozásokra.
Kinek kötelező a regisztráció?
A jelenleg hatályos jogszabály alapján minden Magyarországon működő vendéglátó üzletet regisztrálni kell annak tulajdonosának vagy bérlőjének. A kötelezettek az alábbi két csoportra oszthatóak:
A kereskedelmi tevékenységek végzéséről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet alapján az NTAK-regisztrációra köteles vendéglátó üzletek típusai:
- étterem, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- büfé, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- cukrászda, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- italüzlet, bár, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- zenés-táncos szórakozóhely, TEÁOR’08: 5630 – italszolgáltatás;
- munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5629 – egyéb vendéglátás;
- gyorsétterem, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- rendezvényi étkeztetés, TEÁOR’08: 5621 – rendezvényi étkeztetés;
- alkalmi vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás;
- mozgó vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – éttermi, mozgó vendéglátás.
Az NTAK-adatszolgáltatásra köteles vendéglátó üzletek típusai:
- étterem, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- büfé, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- cukrászda, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- kávézó, alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás;
- italüzlet, bár, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás;
- zenés-táncos szórakozóhely, TEÁOR’08: 5630 – Italszolgáltatás;
- gyorsétterem, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás;
- alkalmi vendéglátóhely, TEÁOR’08: 5610 – Éttermi, mozgó vendéglátás.
Az NTAK-adatszolgáltatásra köteles turisztikai attrakciók:
- közfürdő, amely vagy
- a közfürdők létesítéséről és működéséről szóló 121/1996. (VII. 24.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése szerint közfürdőnek minősül, vagy
- legalább egy, az alábbi felsorolt szolgáltatást nyújtja:
- TEÁOR ’08 93.29 M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység, ebből ÖVTJ 932903 Strandfürdő szolgáltatás, vagy
- TEÁOR ’08 96.04 Fizikai közérzetet javító szolgáltatás, ebből: ÖVTJ 960403 Fürdő szolgáltatás a törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, gyógyfürdők tevékenysége;
- természetes fürdőhely, amely vagy
- a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló 78/2008. (IV. 3.) Korm. rendelet 2.§ b) pontja szerint természetes fürdőhelynek minősül, vagy
- TEÁOR ’08 93.29 M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység, ebből: ÖVTJ 932903 Strandfürdő szolgáltatás szolgáltatást nyújtja;
- muzeális intézmény, vár, kastély, amely
- a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 39. §-a szerinti működési engedéllyel rendelkezik, vagy
- TEÁOR ’08 91.02 Múzeumi tevékenység belföldi szolgáltatást nyújtja;
- turisztikai közlekedési infrastruktúrához tartozó alábbi közlekedési eszköz:
- a Balatoni Hajózási Zrt. járata, vagy
- a MAHART – PassNave Személyhajózási Kft. járata, vagy
- TEÁOR’08 49.39 M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás tevékenység közül a „hop on hop off” jellegű, menetrend szerinti buszos városnéző turisztikai szolgáltatás;
- kalandpark, amely
- TEÁOR ’08 93.29 M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység, vagy
- TEÁOR ’08 93.11 Sportlétesítmény működtetése, vagy
- TEÁOR’08 93.21 Vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység szolgáltatást nyújtja;
- állatkert, amely vagy
- az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 3. § 3. pontja szerint állatkertnek minősül, vagy
- TEÁOR ’08 04 Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése szolgáltatást nyújtja;
- vidámpark, amely
- TEÁOR’08 21 Vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység szolgáltatást nyújtja;
- védett természeti terület bemutatóhelye, amely vagy
- a természet védelméről szóló évi LIII. törvény 28. §-a szerinti védett természeti terület bemutatóhelye, vagy
- TEÁOR ’08 91.04 Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése szolgáltatást nyújtja;
- zenés, táncos rendezvény a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló 23/2011. (III. 8.) Korm. rendelet szerint.
Bízunk benne, hogy sikerült hasznos alap információkkal szolgálnunk az adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatosan!
Kövesse blogunkat, hogy naprakész maradhasson a pénztárgépeket és használóikat érintő változásokkal kapcsolatban!
Képek forrása: pxhere.com